MIASTO MONITOROWANE – personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV

 • Top 1

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to spotkanie użytkowników miejskich systemów CCTV z całej Polski i wspaniała okazja do wymiany doświadczeń

 • Top 4

  "Ta konferencja była jedyna w swoim rodzaju. Przede wszystkim z uwagi na, nieporuszaną aż tak szeroko gdzie indziej, tematykę miejskich systemów telewizji dozorowej (....) zawierała prawie wyłącznie treści merytoryczne"

   

  "Systemy Alarmowe"

 • Top 2

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to najskuteczniejsze, najbardziej aktualne rozwiązania techniczne, organizacyjne i dotyczace pracy operatorów CCTV, z Polski i ze świata

 • Top 3

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to najciekawsi polscy i zagraniczni prelegenci

 • Top 5

  Sponsor Główny V edycji międzynarodowej konferencji "Miasto Monitorowane - personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV"

   

  Sulejów, 25-27 październik 2017

 • Top 6

  Sponsor Główny V edycji międzynarodowej konferencji "Miasto Monitorowane - personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV"

   

  Sulejów, 25-27 październik 2017

Smaller Default Larger

I edycja konferencji – maj 2011

W opinii uczestników I edycja konferencji „Miasto monitorowane – personel, aspekty prawne i technika CCTV" była ciekawa i wysoce merytoryczna. Podkreślali, że prelegenci poruszyli tematy, które nie są obecne w mediach i w pismach branżowych. Uczestnicy chwalili możliwość dyskusji ze specjalistami podczas warsztatów i w kuluarach. W konferencji wzięło udział około 80 osób reprezentujących miasta z całej Polski.

 

Tematem, który przewijał się przez wystąpienia była konieczność większego zaangażowania samorządowców, policjantów, strażników miejskich i specjalistów ds. bezpieczeństwa, żeby system CCTV był skuteczny. Podkreślano potrzebę szkolenia operatorów i błyskawicznej reakcji na zdarzenia przez policjantów i strażników miejskich. Za równie ważne prelegenci uznali współpraca z mieszkańcami i dziennikarzami oraz planowanie przestrzeni.

 

Mocnymi punktami I edycji konferencji „Miasto Monitorowane" były wystąpienia dr Craiga Donalda – psychologa i światowego eksperta ds. personelu CCTV i dr Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego - Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

 

Dr Craig Donald mówił o kluczowej roli operatora w systemie monitoringu wizyjnego. O potrzebie tworzenia warunków pracy, które odpowiadają możliwościom człowieka. Podkreślał, że rozwój techniki powoduje, że systemy CCTV są coraz bardziej złożone – tym ważniejsze staje się zaangażowanie personelu. Craig Donald wskazał, że w miastach inteligentna analiza obrazu może wspomagać operatorów, ale to oni pozostają najważniejszym elementem systemu, ponieważ to oni oceniają obserwowane zdarzenie i kierują kamerami, tak aby uzyskać jak najlepsze nagrania. Podczas warsztatu z Craigiem Donaldem uczestnicy dowiedzieli się ile kamer i ile monitorów może obsługiwać operator, czy można wykorzystywać dzielone ekrany, jak zorganizować przerwy, jak motywować operatorów do pracy.

 

Minister Wiewiórowski zwrócił uwagę na problem coraz większych możliwości przetwarzania wizerunku obserwowanych osób i kojarzenia obrazów z kamer z innymi danymi. Identyfikacja, czy śledzenia konkretnych osób i pojazdów staje się coraz łatwiejsze. Publicznych i prywatnych kamer CCTV jest coraz więcej. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych powiedział, że w jego opinii w Polsce potrzebna jest odrębna ustawa dotycząca wideomonitoringu. Podał przykłady rozwiązań z innych państw europejskich. Zaprosił uczestników konferencji do aktywnego udziału w dyskusji o kształcie tej ustawy.

 

Podczas konferencji „Miasto Monitorowane" po raz pierwszy zaprezentowano polskie tłumaczenie europejskiej Karty Demokratycznego Zastosowania Monitoringu Wizyjnego. Uczestnicy, w końcowym stanowisku konferencji uznali, że coraz większa obecność systemów CCTV w polskich miastach, potrzeba zwiększania ich skuteczności, przy zagwarantowaniu praw i wolności obywateli, powodują że wskazane jest przyjęcie zasad zawartych w Karcie. Uczestnicy konferencji zadeklarowali, że chcą także stworzyć forum wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

 

I edycję konferencji „Miasto Monitorowane" dopełniła uroczysta kolacja. Gospodarze – strażnicy miejscy z Częstochowy zadbali o niespodzianki. Pierwszą był zachwycający i uderzający potęgą brzmień koncert orkiestry dudziarzy „Częstochowa Pipes and Drums" wykonującej tradycyjną muzykę szkocką. Drugą - wizyta w jasnogórskiej, starej bibliotece, niedostępnej dla zwiedzających, gdzie obok imponujących regałów wypełnionych woluminami, uczestnicy mogli zobaczyć wpisy do księgi pamiątkowej złożone przez Karola Wojtyłę, Józefa Piłsudskiego czy kardynała Augusta Hlonda.

 

I międzynarodowa konferencja „Miasto monitorowane – personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV" odbyła się 19-20 maja 2011 roku, w Częstochowie. Organizatorzy: Akademia Monitoringu Wizyjnego, Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP oraz Urząd Miasta i Straż Miejska w Częstochowie. Partnerzy: Związek Miast Polskich i European Forum for Urban Security. Sponsor: Bosch Security Systems Polska.

 

Zdjęcia poniżej dzięki uprzejmości Andrzeja Popielskiego - "Systemy Alarmowe" i Urzędu Miasta Częstochowa.

 

     
     
 
       

Hidden menu