MIASTO MONITOROWANE – personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV

 • Top 1

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to spotkanie użytkowników miejskich systemów CCTV z całej Polski i wspaniała okazja do wymiany doświadczeń

 • Top 4

  "Ta konferencja była jedyna w swoim rodzaju. Przede wszystkim z uwagi na, nieporuszaną aż tak szeroko gdzie indziej, tematykę miejskich systemów telewizji dozorowej (....) zawierała prawie wyłącznie treści merytoryczne"

   

  "Systemy Alarmowe"

 • Top 2

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to najskuteczniejsze, najbardziej aktualne rozwiązania techniczne, organizacyjne i dotyczace pracy operatorów CCTV, z Polski i ze świata

 • Top 3

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to najciekawsi polscy i zagraniczni prelegenci

 • Top 5

  Sponsor Główny V edycji międzynarodowej konferencji "Miasto Monitorowane - personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV"

   

  Sulejów, 25-27 październik 2017

 • Top 6

  Sponsor Główny V edycji międzynarodowej konferencji "Miasto Monitorowane - personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV"

   

  Sulejów, 25-27 październik 2017

Smaller Default Larger

II edycja konferencji – maj 2012

Podczas drugiej edycji międzynarodowej konferencji „Miasto Monitorowane" zaprezentowano ekonomiczny i skuteczny system CCTV z Rotterdamu, wytyczne Australian CCTV Standard oraz polskie i brytyjskie doświadczenia związane z wykorzystaniem głośników w miejskim monitoringu wizyjnym. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja o nowej ustawie dla systemów monitoringu wizyjnego z udziałem przedstawicieli GIODO i Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Gość specjalny - Afke Besseling, doradczyni prezydenta Rotterdamu ds. systemu monitoringu wizyjnego zaprezentowała model funkcjonowania miejskiego systemu CCTV w czasach kryzysu gospodarczego. Podkreśliła, że Rotterdam nie instaluje kolejnych kamer, ale dba o wyszkolenie personelu, szybką reakcję na zagrożenia i współpracę między operatorami a policjantami. W opinii Besselink te działania przekładają się na wysoką skuteczność i zaufanie ze strony mieszkańców. Wskazała, że Rotterdam nie instaluje atrap kamer, bo te się nie sprawdzają. Nie używa analizy obrazu do wykrywania zdarzeń, ponieważ nie dorównuje ona skuteczności operatorów.

 

Najważniejszym punktem konferencji była dyskusja „Monitoring miejski w nowej ustawie o systemach CCTV", w której wzięli udział m.in. przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich i Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Uczestnicy rozmawiali m.in. o tym jak długo powinny być przechowywane nagrania, czy osoby, które wchodzą w pole widzenia kamer mają prawo do wglądu w nagrania, czy szkolenie operatorów i przeprowadzanie konsultacji społecznych powinno być obligatoryjne, jak informować o prowadzeniu dozoru CCTV.

 

II edycja międzyanrodowej konferencji „Miasto Monitorowane" to tematy po raz pierwszy prezentowane w Polsce:

 

 • Głośniki w miejskich systemach CCTV - Paweł Wittich z Akademii Monitoringu Wizyjnego pokazał wyzwania, z jakimi mierzyły się brytyjskie miasta, które zainstalowały głośniki w swoich systemach. Przedstawił czynniki które decydują, kiedy mieszkańcy słuchają wezwań operatorów płynących z głośników, a kiedy nie. Zaprezentował doświadczenia polskich miast, które wypracowały skuteczne strategie wykorzystania głośników w systemach monitoringu wizyjnego.

 

 • Coaching operatorów - Tomasz Pasieka z częstochowskiej straży miejskiej omówił metodę szkolenia operatorów na stanowisku, w czasie pracy, polegającą na „uczeniu przez praktykę" – omawianie przez operatora i trenera popełnianych błędów, wspólne poszukiwanie rozwiązań i motywowanie operatora do ich wdrażenia.

 

 • Australian CCTV Standard – Jan Grusznic z Akademii Monitoringu Wizyjnego przedstawił australijską metodę wytycznych funkcjonalnych, która pozwala zdiagnozować problemy, określić cele i funkcje systemu, a na ich podstawie przygotować specyfikację techniczną i zasady wykorzystania miejskiego systemu CCTV.

 

W drugiej edycji miedzynarodowej konferencji „Miasto Monitorowane" wzięło udział blisko 80 uczestników z całej Polski. Organizatorzy: Akademia Monitoringu Wizyjnego, Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP oraz Urząd Miasta i Straż Miejska w Częstochowie. Sponsorzy: Bosch Security Systems Polska, MWM Sp. z o.o., Miraccord Sp. z o.o. Partnerzy: Związek Miast Polskich, Gemeente Rotterdam. Patroni medialni: „Systemy Alarmowe", portal-ochrony.pl, 4safe.pl.

 

W opinii uczestników i dziennikarzy, II edycja konferencji była zorganizowana na bardzo wysokim poziomie. Dwumiesięcznik „Systemy Alarmowe" napisał o niej: „Nieczęsto zdarza się nam chwalić konferencję. Tegoroczna, jedyna o takiej tematyce w Polsce, miała właśnie drugą – równie merytoryczną jak poprzednia – edycję."

 

Spotkanie, mimo że o miejskich systemach CCTV, odbyło się w malowniczo położonym ośrodku „Słoneczny Brzeg" - w sercu lasu, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

 

Zdjęcia poniżej dzięki uprzejmości Andrzeja Popielskiego - "Systemy Alarmowe".

 

0

Hidden menu