MIASTO MONITOROWANE – personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV

 • Top 1

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to spotkanie użytkowników miejskich systemów CCTV z całej Polski i wspaniała okazja do wymiany doświadczeń

 • Top 4

  "Ta konferencja była jedyna w swoim rodzaju. Przede wszystkim z uwagi na, nieporuszaną aż tak szeroko gdzie indziej, tematykę miejskich systemów telewizji dozorowej (....) zawierała prawie wyłącznie treści merytoryczne"

   

  "Systemy Alarmowe"

 • Top 2

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to najskuteczniejsze, najbardziej aktualne rozwiązania techniczne, organizacyjne i dotyczace pracy operatorów CCTV, z Polski i ze świata

 • Top 3

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to najciekawsi polscy i zagraniczni prelegenci

 • Top 5

  Sponsor Główny V edycji międzynarodowej konferencji "Miasto Monitorowane - personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV"

   

  Sulejów, 25-27 październik 2017

 • Top 6

  Sponsor Główny V edycji międzynarodowej konferencji "Miasto Monitorowane - personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV"

   

  Sulejów, 25-27 październik 2017

Smaller Default Larger

IV edycja konferencji - 2016

IV edycja międzynarodowej konferencji „Miasto monitorowane – personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV" odbyła się w przepięknej, jesiennej scenerii Podhala, w Bukownie Tatrzańskiej. Trwała trzy dni od 21, do 23 września. Akademia Monitoringu Wizyjnego tradycyjnie zorganizowała ją we współpracy z Krajową Radą Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP, Urzędem Miasta i Straż Miejską w Częstochowie. Konferencja pobiła swój rekord frekwencyjny – przyjechało aż 111 uczestników z całej Polski, którzy chwalili poziom wystąpień, dobór tematów oraz wybór miejsca spotkania.

 

W poprzednich edycjach pierwsze skrzypce grali eksperci i specjaliści z różnych dziedzin, a tym razem głos oddaliśmy głos przedstawicielom Częstochowy, Grudziądza, Jaworzna, Radomia, Torunia, Zawiercia, a z zagranicy łotewskiego Daugavpils (Dyneburga), żeby opowiedzieli o wypracowanych w ich miastach przepisach na skuteczne systemy CCTV. Zamiana ról wyniknęła ze skoku jakościowego w miejskich monitoringach w Polsce, co jak podkreślali przedstawiciele miast, ma swoje źródło m.in. w dobrych wzorach organizacyjnych popularyzowanych przez Akademię Monitoringu Wizyjnego i konferencję „Miasto monitorowane".

 

Wystąpienia prelegentów pokazały, że jest w Polsce czym chwalić – w miastach jest coraz więcej wdrożonych, skutecznych rozwiązań. Grudziądz pokazał jak integrując „wyspowe" systemy można stworzyć wielopunktową sieć 415 kamer, w której do każdej mają dostęp miejscy operatorzy; jak skutecznie wykorzystywać kombinację kamer obrotowych i stacjonarnych. Jaworzno zaprezentowało wielokrotnie nagradzany, kompleksowy program bezpieczeństwa „Tarcza", w którym z taką samą uwagą traktuje się jakość przestrzeni publicznej, profilowane akcje prewencyjne i skuteczne działanie miejskiego monitoringu. Uczestników konferencji zainteresował system identyfikacji tablic rejestracyjnych zainstalowanych na drogach wjazdowych do Jaworzna, wykorzystywany do lokalizowania skradzionych samochodów. Uczestnicy poznali założenia organizacyjne, które pozwoliły w Radomiu stworzyć najskuteczniejszy miejski monitoring, spośród sprawdzanych w 2013 r. przez Najwyższą Izbę Kontroli. Przedstawiciele Radomia podkreślali, że w ich ocenie najważniejszymi czynnikami są tu: dobór personelu, ustalenie katalogu celów dla operatorów, ich wyszkolenie i wdrożenie procedur działania. Na etapie projektowania, w Radomiu szczególną uwagę zwrócono na stworzenie mapy zagrożeń i wybór miejsc instalacji kamer. Kierownicy monitoringów z Zawiercia i Torunia odpowiadali na pytania uczestników konferencji jak sobie radzić z ograniczeniami w liczbie operatorów i dostępności patroli interwencyjnych. Na Łotwie miejskie monitoringi w wielu aspektach wykorzystuje się podobnie jak w Polsce. Z ciekawych różnic: 1) wytyczne do budowy i wykorzystania systemów CCTV wynikają z przepisów łotewskiego prawa, 2) obraz z kamer interwencyjnych, przypiętych do mundurów funkcjonariuszy, jest uzupełnieniem obrazów zarejestrowanych przez kamery miejskiego systemu CCTV.

 

Zadbaliśmy, żeby IV edycja konferencji „Miasto monitorowane" prezentowała także najbardziej aktualne tematy. Wzrastające zaangażowanie Polski na arenie międzynarodowej, coraz większe zagrożenie terrorystyczne w Europie, powoduje że miejskie systemy CCTV są wykorzystywane podczas zabezpieczeń wydarzeń organizowanych w miastach. Tomasz Pasieka przedstawił doświadczenia częstochowskiego monitoringu ze Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka. Policjanci z komend wojewódzkich z Katowic i Krakowa, także na bazie doświadczeń z ŚDM, mówili m.in. o tym jak typować osoby, które zachowują się w sposób odbiegający od normy, jakie zadania i oczekiwania stawiają przed miejskim monitoringiem dowodzący zabezpieczeniem.

 

Nie mogło zabraknąć tematyki Smart City, która zyskuje coraz większą popularność. Przedstawiciele firm – sponsorów, współtworzących IV edycję konferencji „Miasto monitorowne", powiedzieli co to jest, czy można implementować tego typu rozwiązania w każdym mieście, niezależnie od skali oraz jaką są ich możliwości i ograniczenia. Bosch i Future Processing zaprezentowały algorytmy analizy obrazu, które mogą być wykorzystane do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykrywanie nieprawidłowego parkowania, osób leżących, czy grup (które mogą generować zagrożenia). Inną grupa algorytmów może posłużyć do zarządzania infrastrukturą miejską np. strefami parkowania, wypożyczalniami rowerów, itd.

 

IV edycja konferencji to także atrakcje dla uczestników. Świetną atmosferę stworzył malowniczo położony, zbudowany w podhalańskim stylu ośrodek „Stasinda". Dopełniły ją wieczór w góralskim szałasie z grillem i góralskimi specjałami, uroczysta kolacja i paintball.

 

Zdjęcia z IV edycji konferencji "Miasto monitorowane" prezentujemy dzięki uprzejmości redacji dwumiesięcznika "systemy Alarmowe".

 

 

     
       
       
       

Hidden menu