MIASTO MONITOROWANE – personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV

 • Top 1

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to spotkanie użytkowników miejskich systemów CCTV z całej Polski i wspaniała okazja do wymiany doświadczeń

 • Top 4

  "Ta konferencja była jedyna w swoim rodzaju. Przede wszystkim z uwagi na, nieporuszaną aż tak szeroko gdzie indziej, tematykę miejskich systemów telewizji dozorowej (....) zawierała prawie wyłącznie treści merytoryczne"

   

  "Systemy Alarmowe"

 • Top 2

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to najskuteczniejsze, najbardziej aktualne rozwiązania techniczne, organizacyjne i dotyczace pracy operatorów CCTV, z Polski i ze świata

 • Top 3

  Konferencja "Miasto Monitorowane" to najciekawsi polscy i zagraniczni prelegenci

 • Top 5

  Sponsor Główny V edycji międzynarodowej konferencji "Miasto Monitorowane - personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV"

   

  Sulejów, 25-27 październik 2017

 • Top 6

  Sponsor Główny V edycji międzynarodowej konferencji "Miasto Monitorowane - personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV"

   

  Sulejów, 25-27 październik 2017

Smaller Default Larger

V edycja konferencji - 2017

V edycja konferencji „Miasto monitorowane – personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV", 25-27 października 2017 r., odbyła się po raz pierwszy w centrum Polski - w Sulejowie, blisko skrzyżowania autostrad A1, A2. W ocenie uczestników, konferencja była najciekawszym spotkaniem poświęconym systemom monitoringu wizyjengo w 2017 r. w Polsce. Dyskutowano o najnowszych trendach technologicznych, najlepszych rozwiązaniach organizacyjnych, a polskie miasta zaprezentowały szereg dobrych praktyk wartych naślodowania. Kolejny raz najlepsi specjaliści spotkali się z użytkownikami miejskich monitoringów.

 

Uczestnicy konferencji przyjęli nową lokalizację entuzjastycznie, ponieważ oznaczało to skrócenie dojazdu z różnych części Polski; niektórym z nich pozwoliło to po raz pierwszy wziąć udziału w spotkaniu. Konferencja odbyła się w malowniczym miejscu – w hotelu „Podklasztorze", dawnym klasztorze Cystersów – na każdym kroku obecny był duch średniowiecza i pięknych tradycji zakonu; także w kuchni, która serwowała przepyszne, dawne potrawy i częstowała wybornymi miodami z polskich pasiek.

 

Pierwszy dzień konferencji otworzyło wystąpienie Pawła Witticha z Akademii Monitoringu Wizyjnego, który mówił o oczekiwaniach mieszkańców względem nowoczesnego, miejskiego monitoringu - najważniejsza dla nich jest skuteczna i szybka reakcja na zagrożenia. W pierwszym bloku programowym „Nowoczesne technologie, sztuczna inteligencja, big data w miejskim monitoringu" przedstawiciele globalnych marek i polskich, innowacyjnych firm - Bosch Security Polska, IBM Polska, Smart In, Future Processing i Neurosoft, mówili o najnowszych trendach technologicznych, nowych możliwościach kamer, perspektywie wsparcia operatorów przez sztuczną inteligencję i o integrowaniu różnych systemów w celu budowy lepiej zarządzanych, bardziej komfortowych dla mieszkańców i bezpieczniejszych miast (Smart i Safe City). Wyczekiwanym wystąpieniem I dnia spotkania była prezentacja Michała Mazura z Biura GIODO, którym zaprezentował główne założenia wchodzącego w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, ponieważ miasta i straże miejskie będą musiały przygotować się do rewolucji w ochronie danych osobowych, wynikającej z coraz większych technicznych możliwości gromadzenia i przetwarzania informacji, m.in. w systemach wykorzystujących kamery CCTV.

 

Drugi dzień spotkania to bogata prezentacja dobrych praktyk i pozytywnych doświadczeń polskich miast w wykorzystaniu miejskich systemów CCTV. O strategii prowadzenia obserwacji i analizie danych, która pozwala przygotować taką strategię mówili przedstawiciele Staży Miejskiej Włocławka. Swój przepis na monitoring, nowe rozwiązania i technologie przedstawili strażnicy miejscy z Łodzi. Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzyowego Urzędu Miasta Zabrze zaprezentował filozofię wykorzystania miejskich kamer, m.in. do zwalczania nowego zagrożenia, jakim jest import śmieci do Polski. W tej części konferencji zostały zaprezentowana rozwiązania uzupełniające i zwiększające skuteczność miejskiego monitoringu: Jakub Mączka z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprezentował jak wdrażać koncepcję „bezpiecznej przestrzeni" znanej także jako CPTED, a Maciek Nowak z Miraccordu przykłady mobilnych kamer, m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa podczas imprez o charakterze masowym i dla jednostek antyterrorystycznych. Po mobilne kamery, które uzupełniają systemy stacjonarne, polskie miasta sięgają chętnie, co pokazał przykład zabudowania kamer na samochodzie przez Straż Miejską w Grudziądzu i wykorzystania go do różnych zadań m. in. ochrony łowisk rybackich, bezpieczeństwa na brzegach Wisły czy na przejazdach kolejowych. Zabrze zaprezentowało model wykorzystania dronów m.in. na potrzeby monitorowania ruchu kibiców i samochodów przed i po meczach I ligowego klubu, w akcjach antynarkotykowych i podczas kontroli ekologicznych (spaliny z pieców).

 

W ostatnim bloku programowym II dnia konferencji „Skuteczna reakcja w miejskim monitoringu" Tomasz Pasieka z częstochowskiej Straży Miejskiej udowodnił, że ocena działania operatorów, ich współpracy z dyżurnymi oraz ocena szybkości i skuteczności interwencji pozwala wdrażać działania zwiększające skuteczność miejskiego monitoringu. Paweł Wittich z Akademii Monitoringu Wizyjnego, wskazał, że reakcja w systemie CCTV odbywa się na różnych poziomach, a system może być dużo bardziej skuteczny, jeżeli zarządzający wprowadza techniczne udogodnienia w pracy operatora, zwrócą uwagę na jakość komunikacji operatorów i dyżurnych, zapewnia możliwości realizacji interwencji i zadbają o dobry wizerunek monitoringu wśród mieszkańców i przestępców. Przemek Pierzchała z Akademii Monitoringu Wizyjnego zaprezentował założenia i zakres audytu zewnętrznego – usługi, która pozwala sprawdzić skuteczność miejskiego systemu CCTV w niezależny, obiektywny, zgodnie aktualną wiedzą i dobrymi praktykami, a co za tym idzie, ocenić czy potencjał tkwiący w technice i ludziach, jest w pełni wykorzystywany.

 

Głównymi sponsorami V edycji konferencji „Miasto monitorowane" były firmy: Bosch Security Polska i Miraccord Dystrybucja. Konferencję wsparły także Smart In, IBM Polska, Future Processing i MWM. Patronat medialny nad wydarzeniem objął dwumiesięcznik „A&S Polska".

 

W V edycji konferencji "Miasto monitorowane" wzięło udział 80 przedstawicieli miast, gmin, straży miejskich i firm z całej Polski. Gościliśmy przedstawicieli dużych zakładów przemysłowych m.in. Volkswagen Poznań, Wipasz S.A., co wskazuje na wysoki poziom merytoryczny spotkania i że prezentuje ono najnowsze rozwiązania organizacyjne i technologiczne, atrakcyjne nie tylko dla miast.

 

Zdjęcia poniżej prezentujemy dzięki uprzejmości redakcji dwumiesięcznika "A&S Polska".

 

       
       
       
       
       
       
       
       

Hidden menu